Biela rómska osada

Autor: Anna Bilčíková | 22.6.2011 o 19:09 | (upravené 22.6.2011 o 20:03) Karma článku: 8,96 | Prečítané:  1709x

Mať druhý domov na dedine je krásne, zasadíte si ovocie či zeleninu, ktorá je okrem občasného radioaktívneho dažďa a iných darov človeka prírode, popularne BIO. Ďalšou výhodou je dedinský vzduch a nedajbože sa Vám podarí vlastniť obydlie aj v CHKO, to máte výhľad a čisté prostredie zaručené....no ale teraz späť do reality.

Odhliadnúc od toho, že ani nedúfam v zber mojej občas aj okopávanej zeleniny, však stačí keď sa pokochám zelenými rajčinami a nie som egoistka a rada sa podelím so susedmi, ktorí isto len omylom prepadnú cez plot a keď už sú tam, no nezobereš si?? Ale pokým je to len v týchto intenciách, človek si len pomyslí, hmm, svoje a ide ďalej. Stále má pocit, že to môže byť aj horšie a od fungovania v dedinách smerom na východ, alebo s prevažným podielom rómskeho obyvateľstva toho neprispôsobivého typu (to aby som sa vyhla debate, že ich nehádž do jednoho vreca) to je predsalen nič a pokým tu ešte ako tak funguje právny systém, nie je sa čoho báť. Ale čo nastane potom, keď na vytvorenie daného veľmi nepríjemného prostredia si vystačíme s "bielymi susedmi a ešte belším starostom?"

Na vyhrotenie celej situácie razom len stačí normálna  občianska sťažnosť, ba priam až len praobyčajná otázka, ako si novozvolený starosta predstavuje riešenie večne nevysypaného (len občas spolu s nebezpečným odpadom vypáleného) kontajnera na území jeho obce (taktiež aj územie druhého stupňa ochrany v CHKO Biele Karpaty), za ktorý ma on zodpovednosť, prípadne otázka, čo si myslí o tom, keď sused na, ešte k tomu Vašom, pozemku kope odpad nad studňou pitnej vody....razom sa len z občasného obyvateľa stanete jeho trvalým nepriateľom. A z jednoho nepriateľného občana sa stane priateľ starostu.

Konkrétne. Zákon o obecnom zriadení poznám viac menej len z rýchlika, skúška z neho bola na možnosti, a hádam sa to zbytočne učiť nebudem, ale mám pocit, že starosta ma aj isté povinnosti, okrem práva ignorovať to čo sa mu nepáčí, a také tam tušim ani nie je, ale za to je často využívané. Ale keď je svedkom výhražiek typu: "šak ja si to aj rád odsedím, keď ti niečo veľmi zlé urobím" (ano je to dôsť cenzúrované), predsa by malo byť jeho konanie obšírnejšie ako len potľapkanie potenciálneho útočníka po ramene. Alebo som idealistka?

Ja aj tak verím, že kontajner raz vyvezú, v najkrajšom prípade odvezú niekam, kde je to prijatelnejšie a pod dohľadom, aby vďaka pár vyšinutým ľuďom odpad nekončil po celom okolí, lebo turistom  sa po plechovkách pomerne ťažko šliape. A raz aj spravodlivosť a normálny ľudský rozum príde do tohto absurdistanu, kde normálni, zákon dodržiavajúci, o prírodu a okolie dbajúci ľudia sú utláčaní a ich názory sú dehonestované samotným predstaviteľom obce. (Lebo obyčajný zlodej a arogantný ignorant vás nevytočí, na to treba vyššiu moc).

Od teraz začne pán starosta cítiť ako to vyzerá, keď človek nielen dodržiava ale dokonca pozná zákony (prinajmenšom vie kde si ich vyhľadať) a vie ako ich využiť. A dali sme sa do boja.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ovocinár: Vypestovať si vlastné ovocie je úplne iný zážitok

Vlastné ovocie má úplne inú chuť, ako to kúpené.


Už ste čítali?